DR. G. SNIJDERS, VIJFENTWINTIG JAAR PREDIKANT: „Ik houd van oecumene van de daad „Vroeger dacht ik: hoe kunnen de mensen dat in de kerk volhouden MlAi°WCA RUM FEIJE Alle nummers tot 1 januari gratis „ONTMOETINGSKERK" IN SCHALKWIJK RUIMTE VOOR ACTIVITEITEN Programma Bezwaren tegen flatbouw Aster kade voor G.S. WIPPERS 55 UUR ZONDER SLAAP J ubileum viering op 22 november In Haarlem NIEUWE LEDEN OUDERRAAD Bouwkeet diende zeven jaar als kerk 5 PARELS-BIJOUX Speciale aanbieding R00KMAAKER-EHS ZATERDAG 9 NOVEMBER 1968 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM „Mijn ouders waren wel gelovig, maar zij waren niet erg kerkelijk aangelegd. Mijn broer en ik kwamen alleen met Kerstmis in de kerk, wanneer wij logeerden bij fa milie van ons die gereformeerd was. Als ik dan in de kerk zat dacht ik: hoe kunnen de mensen dat in gods naam elke week volhouden. Dat was in de tijd dat ik in Delft op de hbs zat. Ik heb toen geen moment ver moed dat ik ooit nog eens dominee zou worden. Maar uiteindelijk werd ik toch getroffen door bepaalde predi kanten en ben ik de hervormde kerk binnen geschoten. Dat is zeker niet de alleen zalig makende kerk, er zijn een hoop dingen in die mij verdrieten en ergeren maar er is ook voor ieder een veel ruimte in en ik houd er toch van". Banen dun gezaaid Zandloper 99 De Limburgsche Kolenhandel Prijs voor Haarlemmer fotowedstrijd Soesa Dialoog Alle mensen Ik ontvang alle nummers tot 1 januari 1969 gratis Bij poging wereldrecord Ie verbeteren Aan het woord is dominee dr. G. Snij ders, predikant van de Hervormde Kerk in Schalkwijk. Op 21 november zal de dominee vijfentwintig jaar predikant zijn, hetgeen op vrijdag 22 november zal wor den herdacht en gevierd. Dominee Snijders, geboren in 1917 in Nijmegen, woont sedert 1954 in Haar lem. In dat jaar werd hij in Haarlem west wijk twee beroepen in de vacature ds. W. J. van Elden. Zeven jaar strekte zijn werkterrein zich uit van de Pijls laan tot de Zijlweg. In 1961 werd hij be roepen in Schalkwijk. „Schalkwijk bestond toen nauwelijks. Er liepen alleen wat koeien, maar ik vond het fijn van het begin af een gemeente op te bouwen en niet iemand op te vol gen in een kerk die al helemaal vol hing met tradities. De mensen die helemaal in het begin in Schalkwijk kwamen wo nen begonnen ook in zekere zin helemaal opnieuw, want behalve een aantal wo ningen was er niets. Er waren geen win kels, de mensen zaten op een eiland, ze waren op elkaar aangewezen en zochten echt gemeenschap". Tot een maand geleden werd door de leden van de Hervormde Kerk in Schalk wijk een bouwkeet aan de Frankrijklaan als kerk gebruikt. Een jaar geleden is be gonnen aan de bouw van de „Ontmoe- tingskerk" aan de Frankrijklaan, die donderdagavond 14 november officieel wordt geopend. Het was voor dominee Snijders de twee de keer dat hij „bouwpastor" was vaneen kerk. In Harderwijk, waar hij van 1947 tot 1954 predikant was, bouwde hij de eerste. „In de jaren dertig heb ik nogal een tijdje lopen zoeken wat ik ou worden. Na dat ik eindexamen HBS-B had gedaan wilde ik meester in de rechten worden. Daarna kreeg ik militaire neigingen en wilde ik naar de K.M.A. in Breda. Nadat ik uiteindelijk voor een studie theologie had gekozen heb ik in 1937 staatsexamen in Grieks en Latijn gedaan. In 1942 stu deerde ik af aan de Rijksuniversiteit van Leiden. De banen voor dominee's waren in die jaren zeer dun gezaaid en ik was blij toen ik als pedagoog werd aange steld in het Wezendorp Meerbos bij Nij megen, de huidige Van Lindenhoutstich- tingen. Een belangrijk voordeel bij die baan was dat ik tevens de gelegenheid had mijn proponens voor te bereiden". De dominee was echter op nog meer terreinen actief. Hij verloofde zich met de dochter van de predikant directeur van het wezendorp, dr. H. Kluinen, die thans sinds 25 jaar zijn echtgenote is. Dominee dr. G. Snijders, voor de ;e „Ontmoetingskerk" aan de Frankrijklaan in Schalkwijk. S.vf V V .V V - - «sssfe, SfSS> ADVERTENTIE (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Tijdens de jaarvergade ring van de Haarlemse ouderraad zijn W. M. Ankum, J. Beumer, mevrouw A. A. Hahn-De Vogel, C. J. Henkes, W. Vlot en J. Witkamp gekozen als nieuwe leden van de raad. Daarnaast heeft men mevrouw A. A. Spruit-Zeilmaker gekozen om voorlopig zitting te nemen in het bestuur als ver tegenwoordigster van de openbare scholen voor MAVO. ADVERTENTIE BROUWERSVAART 106 TEL. 107 48 CONGOLESE HOUTBLOKKEN in dozen, voor uw open haard. (Van onze stadsredactie) HAARLEM In de foto- en diawed strijd „Folklore 3" van de Stichting Ama teurfotografie heeft de heer G. J. Beek huis in Haarlem, bij de foto's een tweede prijs behaald. De opdracht voor deze wed strijd bestond uit bet maken van foto's van de folkloristische markten in Alk maar, Hoorn en Schagen. De kerkeraad van Beek-Ubbergen, die net een hulp-predikant zocht omdat de predikant een hartaanval had gekregen, las de verlovingsadvertentie en ds. Snij ders werd hulppredikant in dit plaatsje. „Ik verdiende 500,- per jaar en nog eens 500 als leraar aan een kweekschool maar ik was de koning te rijk dat ik on der dak was." Een paar jaar later op 21 november 1943 werd de heer Snijders beroe pen tot dominee in Tricht op de Betuwe Daar stond nog ee'n zandloper op de kansel en de preek moest zo lang duren als het zand liep". Het was middenin de oorlog en kort na dat de dominee zich er vestigde kreeg Tricht een bevolking die bijna dubbel zo groot was, door de vele boeren die bij col lega's onderdoken. De bewoners van de dorpen in de omgeving waren vrijwel al lemaal naar Friesland geëvacueerd. „Dat was een tijd waarin de mensen wakker waren. Ze wisten niet hoe hard ze naar de kerk moesten lopen. Ze mijmerden niet over een godsbeeld, maar baden. Je zag: nood leert bidden. De men sen wisten zich in die dagen afhankelij ker van God. Niet dat we naar die ellende moeten terugverlangen, maar nu denkt men eerder: we kunnen het ook zonder Hem." In 1947 werd dominee Snijders beroe pen in Harderwijk. „De vissersbevolking daar was zeer conservatief. Er was daar altijd veel soesa door de modaliteitenstrijd tussen de Ge reformeerde Bond en de Midden-Ortho- doxie. Maar binnen de partijen was altijd veel eensgezindheid en de mensen waren zeer offervaardig zoals bleek bij de bouw van de kerk." Aan de Rijksuniversiteit van Utrecht promoveerde ds. Snijders in 1954 op een proefschrift o^er de achttiende-eeuwse theoloog, kerkhistoricus en dichter Fried- rich Adolf Lampe. „Mijn aandacht werd op hem gevestigd door mijn verblijf op de Veluwe, waar zijn uitspraken nog nawerkten." In datzelfde jaar kwam de dominee naar Haarlem. „Vanaf het begin dat ik in 1961 dominee van Schalkwijk werd, heb ik bijzonder prettig samengewerkt met pastoor Van Teijlingen, die een goede vriend van mij is. Het is jammer dat hij nu in Limmen woont. Toen wij onze kerk hadden in een bouwkeet, hebben wij ook nog een tijd gebruik mogen maken van de rooms-ka- tholieke Goede Herder Kerk. Met het rooms-katholieke pastoraal team dat nu in Schalkwijk werkt, wordt eveneens zo veel mogelijk samengewerkt, evenals met de gereformeerden. Het is te hopen dat die samenwerking nog verder zal gaan." „Harry Belafonte zingt met een zange res een liedje: there is a hole in my bucket. Het is een dialoog waar geen einde aan komt en die weer bij het begin terugkeert. Oecumene is ook een dialoog, maar het moet niet bij een dialoog blij ven. Om een dergelijke oecumene geef ik niets. Het moet gaan om een oecumene van de daad, die ergens toe leidt. Een daadwerkelijke samenwerking, bijvoor beeld bij gezinszorg en jeugdwerk. Als kerken zouden wij samen hulp moeten verlenen, dat zou niet zoals nu verzuild moeten gebeuren." „Wij zouden moeten leven als een brief van Christus. Een brief is niet lawaaierig, niet schreeuwerig, maar er komt wel iets in tot uiting, er wordt iets zichtbaar." „Het gaat minder om leerstellingen dan om geloofsvertrouwen. Geloof is geen op telsom van een aantal waarheden of leer stellingen. Het is eerder een mogen gelo ven aan een persoon. Ik ben de waar heid heeft Christus gezegd." Natuurlijk gaat het in het leven en in de godsdienst niet uitsluitend erom om alles vanuit het individuele te zien. Zo van: als ik maar in de hemel kom. Het gaat veel wijder, het gaat om alle men sen." Hoe het dominee Snijders na veertien jaar in Haarlem bevalt? „Als Haarlem mij slecht beviel, was ik al lang naar elders vertrokken. Maar het bevalt me hier goed. Er heerst hier nog niet zo'n massaliteit als in andere grotere steden in Nederland." ADVERTENTIE :w-y -• 'v»y? xc- Dat objectieve, onafhankelijke programmablad met minstens 72 pagina's kost u maar f 4,65 per kwartaal! Inderdaad onbetaalbaar goedkoop! Als u zich nu opgeeft als abonnee, ontvangt n bovendien alle nummers tot 1 ianuari 1969 gratis... ja, gratis! COUPON Noteer mij als abonnee op Avrobode Naam Straat Plaats (in vakje aankruisen wat wordt verlangd) met jaarlijkse betaling ƒ18,60 halfjaarlijkse betaling 9,30 j betaling per kwartaal 4,65 j (maakt u a.u.b. geen geld over maar wacht op onze giro-acceptkaart) Zend de bon in een ongefrankeerde enveloppe aan: AVRO, Antwoordnummer 3000, Amsterdam. Plak geen postzegel, de AVRO betaalt de portokosten I i (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Na bijna zeven jaar een bouwkeet als kerk te hebben gehad be schikt de wijkgemeente Schalkwijk van de Hervormde Gemeente Haarlem nu over een gloednieuw kerkgebouw dat zo wel bijzonder fraai als uitermate func tioneel is. De „Ontmoetingskerk" aan de Frankrijklaan - die zoals bekend donder dagavond 14 november om acht uur door de Hervormde Gemeente Haarlem wordt overgedragen aan de wijkgemeente is gebouwd volgnes plannen van de Haar lems architect prifessor ir. H. T. Zwiers. Het gebouw biedt accommodatie aan alle activiteiten binnen de wijkge meente Schalkwijk, terwijl er ook plaats in is gereserveerd voor de gereformeer den in Schalkwijk. De centrale zaal, de kerkzaal, biedt ruimte aan 350 personen. Via een vouw wand is de wijkzaal met de kerkzaal verbonden zodat de kerkzaal bij speciale gelegenheden met de wijkzaal kan wor den vergroot. In het gebouw zijn twee consistorieka mers en twee catechisatiekamers opge nomen, zodat hervormden en gerefor meerden hun ruimten volledig tot hun eigen beschikking hebben. De hobbykamers zijn speciaal bestemd voor het jeugdwerk in Schalkwijk. Er hoort een donkere kamer bij, er is plaats om met klei te werken en te spelen en ook de volksdansclub, de instuif, de ge spreksgroepen en de sociëteit, zullen in het gebouw alle gelegenheid hebben om actief te zijn. Voor de Zondagscholen geldt dit evenzeer. Men komt de kerk binnen door de „Ont moetingshal". Dit is een zeer grote hal voor de kerkzaal waarin eventueel recep ties en maaltijden kunnen worden gehou den bij huwelijken. Een keuken is ver bonden met de hal. Verder beschikt men ondermeer over een ruime vergaderzaal en een fietsenstalling terwijl de bungalow-achtige kosterswo ning aan de kerk vast is gebouwd. In de „Ontmoetingskerk" aan de Frankrijklaan in Schalkwijk zal vrij dagavond 22 november het zilveren jubileum van dominee dr. G. Snijders worden gevierd. De feestelijke bijeenkomst begint om vijf uur met een koffiemaaltijd in de vergaderzaal waarvoor vele gasten uit vroegere gemeenten van de dominee zijn uitgenodigd. Om half acht gaat de jubilaris voor in een korte herdenkingsdienst. Daarna volgt een receptie in de hal van de kerk die wordt aangeboden door de kerkeraad van de wijkgemeen te Schalkwijk. Na de receptie begint omstreeks kwart voor negen in de wijkzaal een avond die wordt gepresenteerd door de Hervormde vereniging van Schalk wijk. ADVERTENTIE Chemisch Reinigen Deken per stuk 3.50 3 stuks 7,50 Overgordijnen per m2 1,00 Mantels2,75 Bovendien Vóór 10 uur gebracht na 4 uur klaar. Kampersingel 56 Schagchelstraat 18 Minahassastraat 11 Tel. 10618 (Van een onzer verslaggevers) HEEMSTEDE8 In een openbare verga dering van Gedeputeerde Staten is gis termorgen onder voorzitterschap van mr. F. J. Kranenburg het bezwaarschrift be handeld van ir. J. W. Easton en 24 ande ren, waarin gereageerd wordt tegen de hoogbouw aan de Asterkade, zoals opge nomen in op 25 april van dit jaar door de Heemsteedse raad vastgestelde be stemmingsplan „Zandvoortselaan-Aster- kade". Het bestemmingsplan voorziet, zoals we al eerder uitvoerig berichtten in een flat gebouw aan de Zandvoortselaan, dat zal bestaan uit een begane-grondbouwlaag, bestemd voor kantoren, bedrijfsruimte en showroom; een onderbouw en acht woon lagen. Aan (de doorgetrokken) Asterkade is een flatgebouw gepland, bestaande uit een begane-grondbouwlaag en vier woon lagen, terwijl op het achterterrein gara geboxen zijn gedacht. De gebouwen zullen, naar verluidt, een hoogte van respectievelijk 28 en 14 meter bereiken. De flats zijn bestemd voor oudere echt paren en jong gehuwden die forensen. De heer Easton laakte in zijn toelichting aan G.S. het verloop van de gehele procedu re, zoals zij aan bet vaststellen van het raadsbesluit vooraf ging, en noemde het een „droevig voorbeeld" van wat in een democratie óók mogelijk is. Perf. T.B. Hoewel formeel alles in orde, was ei naar zijn mening geen enkele inspraak geweest, en diende een plan als dat van de Asterkade doeltreffend en opvallend bekend te worden gemaakt. Voorts zei hij te menen dat de „denigre rende houding" van B. en W. de zitting van gistermorgen nodig had gemaakt. Heemsteeds wethouder voor Openbare Werken, mr. O. H. van Wijk, zei de wijze van discussiëren niet te kunnen bewon deren en classificeerde het als een „ver keerde methodiek" Ook protesteerde hij tegen de insinuaties in het betoog van de heer Easton, waarvan hij zei dat ze niet juist waren omdat wat de procedure be treft geheel gehandeld was volgens de wet. Over een van de bezwaren in verband met de zonnestand, zei de wethouder dat juist degenen die daardoor last van de hoogbouw zouden hebben geen bezwaren hadden ingediend. HAARLEM. Onder luid gejoel en ge fluit en onder het gescandeerd geroep van hun namen door de vele omstanders zijn vrijdagavond om zeven uur Herman Jan sen en Rob Koppen oegonnen aan een po ging om het wereldrecord wippen te ver beteren. De wereldrecord is momenteel nog in handen van twee Amerikanen, die 52 uur hebben gewipt. De Haarlemse jongens streven ernaar het 55 uur vol te houden, hetgeen inhoudt dat zij niet voor maandagochtend twee uur van de wip mogen stappen. Om deze prestatie te volbrengen heb ben zij enkele keren getraind en hebben zij de nodige voorbereidingen getroffen, zoals de feestelijk met ballonnen en vlag gen versierde tent die over de wip is op geslagen. Aan de zuidzijde, waar de tent open is, staat een grote petroleumkachel opgesteld, die evenals de tent is aange boden door de enorm meelevende buurt. Zo worden de jongens door een slager en een groenteboer gratis voorzien van fruit en vlees. Gedurende de lange en koude nachten staat een team van vier tot vijf helpers gereed. Twee zijn er in de tent aanwezig, terwijl de anderen in het clubgebouwtje van de speeltuin Haarlem-Oost aan de De Genestetstraat en de Jacques van Looystraat de nodige nachtrust opdoen. Vol goede moed zijn ze begonnen, maar de meeste omstanders betwijfelden of zij 55 uur wippen wel zullen volhouden. Maandag morgen om twee uur zullen zij het weten! Met kranten en plastic onder de kleren gewapend tegen de koude zullen de twee proberen Amerika het wereldrecord te ontnemen. I

Krantenviewer Noord-Hollands Archief

Haarlem's Dagblad | 1968 | | pagina 5